İsrail’in Gazze savaşında kullandığı yapay zeka silahları endişeye neden oluyor

İsrail’in Gazze savaşında kullandığı yapay zeka silahları endişeye neden oluyor

İsrail ordusunun ilk kez yapay zeka destekli bazı askeri teknolojileri Gazze’de kullanması, modern savaşlarda kendi kendini idare eden silahların kullanımına ilişkin endişeleri de artırıyor. İsrail Ordusunun Sözcüsü Daniel Hagari’nin geçen ay birliklerinin “aynı anda hem yer üstünde hem de yer altında” faaliyet gösterdiğini duyurması, yeni yapay teknolojinin savaşta kullanıldığına dair önemli ipuçları verdi.

Üst düzey bir savunma yetkilisi AFP’ye, kullanılan yeni teknolojinin düşman insansız hava araçlarını imha ettiğini ve Hamas’ın Gazze’deki geniş tünel ağının haritasını çıkardığını söyledi.Yapay zeka destekli hedefler ve robotik insansız hava araçları dahil olmak üzere geliştirilen yeni savunma teknolojileri, İsrail’in teknoloji sanayisi içinde giderek daha önemli bir yer tutuyor.

İsrail’de faaliyet gösteren teknoloji şirketi Nation Central Genel Müdürü Avi Hasson, “Genel olarak Gazze’deki savaş tehditler sunuyor, ancak aynı zamanda gelişen teknolojileri sahada test etme fırsatları tanıyor.” diyor. Hasson, “Hem savaş alanında hem de hastanelerde kullanılan ve geçmişte kullanılmayan teknolojiler var”diyerek ülkesinin yapay zeka teknolojisini savaşta test etmeye başladığı masajını verdi.

Merkava tankının “beşinci nesli” olarak tanımlanan ve yapay zekayı kullananBarak tankının en önemli özelliği kapakları kapalıyken bile “güvenilir sensörlerden oluşan geniş bir altyapı” çevresini görebilmesi.

Barakmodeli ayrıca tankın etrafında 360 derecelik bir “koruyucu kalkan” oluşturan “Trophy aktif koruma sistemi” ile çalışırken, bu sistem, tanka yönelik herhangi bir tehdidi anında tespit ediyor ve ateş ederek yaklaşan füzeyi etkisiz hale getiriyor.

“Spark”, İsrail Hava Kuvvetleri’nin istihbarat toplama ve muharebe destek insansız hava araçları filosu olan “Storm Clouds” programının bir parçası olarak geliştirildi.

“Spike Firefly” ise sadece 3 kilogram ağırlığında kamikaze insansız hava araçlarının bir modeli ve savaş başlığı ile birlikte geliyor. Bu İHA, bir alan üzerinde 30 dakikaya kadar havada kalarak gezinebiliyor ve birliklere 1,5 kilometre öteye kadar uzaklıktan bilgi sağlayabiliyor.

Hedef tanımladıktan sonra üsse geri dönebiliyor ya da 350 gramlık çok yönlü parçalanma savaş başlığı ile donatılmışsa hedefe çarpabiliyor. Hassas, lazer ve GPS güdümlü havan topu mühimmatı olarak bilinen “Iron Sting”,”tüm savaş alanı senaryolarında” çalışabilen 120 milimetrelik hassas güdümlü 1-12 kilometrelik menzile sahip bir havan mühimmatı.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/dunya/israilin-gazze-savasinda-kullandigi-yapay-zeka-silahlari-endiseye-neden-oluyor-7077129