Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası (MB) Başkanı Fatih Karahan kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu?

Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası (MB) Başkanı Fatih Karahan kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu?

Fatih Karahan, Türkiye ekonomisini yakından takip eden birçok kişinin merak edip araştırdığı isimlerin başında yer almaya başladı. Hafize Gaye Erkan’ın görevi bırakmasının ardından yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Fatih Karahan’ın hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası (MB) Başkanı Fatih Karahan kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir’de doğdu. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/ekonomi/fatih-karahan-kimdir-merkez-bankasi-mb-baskani-fatih-karahan-kac-yasinda-hangi-gorevlerde-bulundu,WUPEMHy7ZkWTlGGG6lugqw